Čínsko-argentínska spolupráca silnie!

Na zdesenie anglo-americkej vojnovej strany argentínsky prezident Alberto Fernández výrazne posilnil vzťahy s Čínou a podpísal niekoľko dvojstranných dohôd o spolupráci v oblasti letectva, vedy a techniky, poľnohospodárstva, dopravy a infraštruktúry a stavebníctva!

Čína je v súčasnosti zapojená do 20 argentínskych investičných projektov v hodnote 11,7 miliárd dolárov vrátane 10 miliárd dolárov na financovanie. Ale zatiaľ také spoločnosti ako PowerChina a jej dcérska spoločnosť Sinohydro hľadajú zmluvy na výstavbu energetických a dopravných projektov.

V rozhovore pre týždenník Noticias z 13. augusta čínsky veľvyslanec Zou Xiaoli tiež zdôraznil, že odkedy Fernández nastúpil do funkcie 1. decembra 2019, ‚náš vzťah sa posilnil … s pevným základom, veľkým potenciálom, ale i širokými perspektívami‘ v dvojstranných dohodách!

Zou tvrdil, že tento vzťah ‚nebude slúžiť iba na podporu celého hospodárskeho oživenia Argentíny‘, ale bude tiež hrať dôležitú úlohu vo vzťahoch medzi Čínou a spoločnou Juhový trh (Mercosur), ktorého je Argentína zakladajúcim členom a tiež s ostatnými krajinami Latinskej Ameriky.

Zou poukázal na to, že prezident Fernández a prezident Xi Jinping si vytvorili silné pracovné vzťahy, často komunikujú a že okrem dvojstranných dohôd sa medzi oboma krajinami zvýšila kultúrna výmena a ‚sa aj spoločne zhodujú v medzinárodných a regionálnych záležitostiach’.

Obaja predsedovia tiež úzko koordinovali boj proti pandémii Covid-19 vírusu; A Argentína už dostala aj značné množstvo cenné čínske zdravotnícke potreby. Argentína bude aj čestným hosťom na medzinárodnom dovoznom veľtrhu v Číne (CIIE) v dňoch 5. až 10. novembra v Šanghaji. 

Zatiaľ sa na ňom zúčastní minister zahraničných vecí a ďalší členovia vlády a podnikatelia, údajne by sa rád zúčastnil  prezident Albert Fernández, ak je to možné. A podľa Noticias by chcel s prezidentom Xim prediskutovať niekoľko záležitostí, vrátane vstupu Argentíny do Belt and Road Iniciatívy!

Každá iniciatíva sa počíta proti agresivite!

22.02.2026

Dnes už existuje vo svete mnoho bodov eskalácie konfliktu, od vojenskej konfrontácie až po finančnú, či ekonomickú vojnu. A to predstavuje zvýšené nebezpečenstvo, no najmä v prípade Perzského zálivu, kde hrozí vypuknutie jadrovej vojny, po inak zbytočné utrpenie a chaos, ako to s hrôzou vidíme vo východnom Stredozemnom, a aj vKaribskom mori. Potreba protiopatrenia je jasná [...]

Slnko zapadá nad snenou ríšou Trumpa!

21.02.2026

Rozhodnutie Najvyššieho súdu USA o colnej politike prezidenta D. Trumpa v pomere 6:3 je užitočným opatrením proti politike prekročenia právomocí výkonnej moci, ktorá sa nebezpečne vymkla spod kontroly: “Hoci sa hovorilo, že nad Britským impériom slnko nikdy nezapadá, slnko teraz začína zapadať nad Trumpovým ekonomickým „experimentom“, ktorý mal opäť premeniť [...]

R. Fico – vyčistite masážny salón EÚ!

20.02.2026

Slovenský premiér Robert Fico už prirovnáva Európsku úniu k „masážnemu salónu“, ktorého problémy sa dajú vyriešiť iba „výmenou celého personálu“ Európskej Únie. Konkrétne vyzval na odvolanie šéfky zahraničnej politiky EÚ Kaji Kallasovej, ktorá je násilne protirusky naladená a ktorej nekompetentnosť a neznalosť kľúčových záležitostí zahraničnej [...]

Byt / Dom /

Nové zistenia: Muž a žena, ktorí vypadli z okna bytu vo Fiľakove, boli opití a pod vplyvom drog

22.02.2026 10:45

Osoby utrpeli vážne zranenia, ktoré si vyžiadali ich hospitalizáciu.

Republika / Milan Uhrík /

Republika chce ísť do komunálnych volieb spolu s Dankom. Uhrík sa obáva prepadu "vlasteneckých" hlasov

22.02.2026 10:34

Líder Republiky nevylúčil spoločný postup v komunálnych voľbách aj s ďalšími stranami.

Michal Šimečka a Robert Fico

SANEP o dôveryhodnosti lídrov strán: Fico je opäť pred Šimečkom

22.02.2026 10:00

Šimečka bol v decembrovom a januárovom prieskume SANEP-u na prvom mieste, vo februári ho na čele vystriedal Fico.

Parlament / NR SR /

Prieskum SANEP: PS a Smer majú k sebe bližšie, Matovič zostáva kľúčový pre opozíciu

22.02.2026 10:00

Do poslaneckých lavíc by v polovici februára podľa prieskumu agentúry SANEP zasadli členovia ôsmich politických strán.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,751
Celková čítanosť: 4873106x
Priemerná čítanosť článkov: 2783x

Autor blogu

Kategórie