Založ si blog

Čínsko-argentínska spolupráca silnie!

Na zdesenie anglo-americkej vojnovej strany argentínsky prezident Alberto Fernández výrazne posilnil vzťahy s Čínou a podpísal niekoľko dvojstranných dohôd o spolupráci v oblasti letectva, vedy a techniky, poľnohospodárstva, dopravy a infraštruktúry a stavebníctva!

Čína je v súčasnosti zapojená do 20 argentínskych investičných projektov v hodnote 11,7 miliárd dolárov vrátane 10 miliárd dolárov na financovanie. Ale zatiaľ také spoločnosti ako PowerChina a jej dcérska spoločnosť Sinohydro hľadajú zmluvy na výstavbu energetických a dopravných projektov.

V rozhovore pre týždenník Noticias z 13. augusta čínsky veľvyslanec Zou Xiaoli tiež zdôraznil, že odkedy Fernández nastúpil do funkcie 1. decembra 2019, ‚náš vzťah sa posilnil … s pevným základom, veľkým potenciálom, ale i širokými perspektívami‘ v dvojstranných dohodách!

Zou tvrdil, že tento vzťah ‚nebude slúžiť iba na podporu celého hospodárskeho oživenia Argentíny‘, ale bude tiež hrať dôležitú úlohu vo vzťahoch medzi Čínou a spoločnou Juhový trh (Mercosur), ktorého je Argentína zakladajúcim členom a tiež s ostatnými krajinami Latinskej Ameriky.

Zou poukázal na to, že prezident Fernández a prezident Xi Jinping si vytvorili silné pracovné vzťahy, často komunikujú a že okrem dvojstranných dohôd sa medzi oboma krajinami zvýšila kultúrna výmena a ‚sa aj spoločne zhodujú v medzinárodných a regionálnych záležitostiach’.

Obaja predsedovia tiež úzko koordinovali boj proti pandémii Covid-19 vírusu; A Argentína už dostala aj značné množstvo cenné čínske zdravotnícke potreby. Argentína bude aj čestným hosťom na medzinárodnom dovoznom veľtrhu v Číne (CIIE) v dňoch 5. až 10. novembra v Šanghaji. 

Zatiaľ sa na ňom zúčastní minister zahraničných vecí a ďalší členovia vlády a podnikatelia, údajne by sa rád zúčastnil  prezident Albert Fernández, ak je to možné. A podľa Noticias by chcel s prezidentom Xim prediskutovať niekoľko záležitostí, vrátane vstupu Argentíny do Belt and Road Iniciatívy!

MSMK: Prekonanie tragédie geopolitiky!

14.04.2024

Medzinárodné stretnutie mierovej koalície s témou: Prekonanie celej tragédie geopolitiky na svojom 45. zasadnutí v 2024, vzhľadom na neistý stav svetových záležitostí je pozoruhodné, no má i kľúčový úspech! Hlavnou témou stretnutia bolo, prečo je nová paradigma mieru prostredníctvom rozvoja! A jediným prostriedkom na vyriešenie veľkých geopolitických bodov, ktoré by [...]

Čína protestovala proti USA a Japonsku!

13.04.2024

Čínske ministerstvo zahraničných vecí reagovalo na vyhlásenie spoločných lídrov Spojených štátov a Japonska vydané po rokovaniach podaním vážnych demaršov – oficiálnych protestov – obom krajinám, tak oznámila na dnešnom brífingu tlačová hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí M Ning.

RF obvinila NATO z kyber-útokov z UA!

13.04.2024

Tlačová hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí, M. Zakharová, na svojom brífingu z 10. apríla informovala, že úroveň kyber-útokov z UA na ruskú kritickú infraštruktúru – čo zahŕňa vládne zdravotnícke, energetické i dopravné zariadenia, ako i médiá – dosiahla bezprecedentnú úroveň, pričom uviedla, že sa to robí pod vojensko-politickým vedením [...]

zostreleny dron Sahid 136

Šahídy hučia všade rovnako. Odblokujú pomoc pre Izrael i Ukrajinu?

15.04.2024 16:54, aktualizované: 16:57

Úspech Izraela pri odrazení iránskeho útoku v noci na nedeľu upriamil pozornosť na zraniteľnosť Ukrajiny voči Rusku. Prečo to Iráncom nevyšlo? A aký vplyv to môže mať na agresiu, ktorej čelí Kyjev?

peter náhlik

Nadácia Zastavme korupciu podala podnet na preskúmanie majetkového priznania poslanca Hlasu Petra Náhlika

15.04.2024 16:35

Dôvodom sú nedostatky v majetkovom priznaní, v ktorom najskôr zamlčal luxusnú vilu v bratislavskej Vrakuni a neskôr ju do priznania doplnil.

čaputová, duda

Čaputová odcestuje na rozlúčku s Poľskom. Získa Rad Bielej orlice za rozvoj dobrých vzťahov

15.04.2024 16:30

Vo Varšave bude rokovať s prezidentom Andrzejom Dudom.

Ministerstvo životného prostredia

Novou šéfkou inšpekcie životného prostredia sa stala Anna Calpašová

15.04.2024 16:20

Doterajšia generálna riaditeľka inšpekcie Katarína Jankovičová sa vracia na rezort životného prostredia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,291
Celková čítanosť: 3315923x
Priemerná čítanosť článkov: 2568x

Autor blogu

Kategórie