Založ si blog

Čínsko-argentínska spolupráca silnie!

Na zdesenie anglo-americkej vojnovej strany argentínsky prezident Alberto Fernández výrazne posilnil vzťahy s Čínou a podpísal niekoľko dvojstranných dohôd o spolupráci v oblasti letectva, vedy a techniky, poľnohospodárstva, dopravy a infraštruktúry a stavebníctva!

Čína je v súčasnosti zapojená do 20 argentínskych investičných projektov v hodnote 11,7 miliárd dolárov vrátane 10 miliárd dolárov na financovanie. Ale zatiaľ také spoločnosti ako PowerChina a jej dcérska spoločnosť Sinohydro hľadajú zmluvy na výstavbu energetických a dopravných projektov.

V rozhovore pre týždenník Noticias z 13. augusta čínsky veľvyslanec Zou Xiaoli tiež zdôraznil, že odkedy Fernández nastúpil do funkcie 1. decembra 2019, ‚náš vzťah sa posilnil … s pevným základom, veľkým potenciálom, ale i širokými perspektívami‘ v dvojstranných dohodách!

Zou tvrdil, že tento vzťah ‚nebude slúžiť iba na podporu celého hospodárskeho oživenia Argentíny‘, ale bude tiež hrať dôležitú úlohu vo vzťahoch medzi Čínou a spoločnou Juhový trh (Mercosur), ktorého je Argentína zakladajúcim členom a tiež s ostatnými krajinami Latinskej Ameriky.

Zou poukázal na to, že prezident Fernández a prezident Xi Jinping si vytvorili silné pracovné vzťahy, často komunikujú a že okrem dvojstranných dohôd sa medzi oboma krajinami zvýšila kultúrna výmena a ‚sa aj spoločne zhodujú v medzinárodných a regionálnych záležitostiach’.

Obaja predsedovia tiež úzko koordinovali boj proti pandémii Covid-19 vírusu; A Argentína už dostala aj značné množstvo cenné čínske zdravotnícke potreby. Argentína bude aj čestným hosťom na medzinárodnom dovoznom veľtrhu v Číne (CIIE) v dňoch 5. až 10. novembra v Šanghaji. 

Zatiaľ sa na ňom zúčastní minister zahraničných vecí a ďalší členovia vlády a podnikatelia, údajne by sa rád zúčastnil  prezident Albert Fernández, ak je to možné. A podľa Noticias by chcel s prezidentom Xim prediskutovať niekoľko záležitostí, vrátane vstupu Argentíny do Belt and Road Iniciatívy!

Najnovšia verzia ruskej jadrovej doktríny

05.10.2022

Najnovšia verzia ruskej jadrovej doktríny, zverejnená v roku 2020, uvádza, že Moskva si vyhradzuje právo použiť svoje atómové zbrane iba vtedy, ak sú také zbrane a či iné zbrane hromadného ničenia namierené proti krajine alebo čelí existenčnej hrozbe konvenčných zbraní.

USA – jadrová vojna je dnes už možná!

04.10.2022

Čoskoro po prejave ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý minule oznámil čiastočnú mobilizáciu národných síl pre operáciu na Ukrajine, ktorá obsahovala náznak ochoty uchýliť sa i k jadrovej obrane územnej celistvosti Ruska, admirál námorníctva Charles A. Richard – ktorý v súčasnosti slúži ako šéf strategického veliteľstva USA, potvrdil, že Pentagon berie dnes [...]

Tony Blinken k téme Nord Stream 1&2

03.10.2022

‚Musíme urobiť veľa tvrdej práce, aby sme zabezpečili, že krajiny a partneri v EÚ prečkajú zimu. Samotná Európska Únia podnikla veľmi významné kroky na zníženie dopytu, lenže zároveň sa pozerá na spôsoby prechodu na obnoviteľné zdroje energie. Ale v konečnom dôsledku, je to i obrovská príležitosť. Je to obrovská príležitosť raz, ale i navždy, odstrániť [...]

Sergej Šojgu

Ruský šéf Chersonu naznačil, že minister obrany Šojgu by sa mal zastreliť

06.10.2022 18:30

Mnohí hovoria, že minister obrany, ktorý súčasný stav na fronte dopustil, by sa mohol ako dôstojník zastreliť, povedal Kyrill Stremousov.

6 - zlava Leopold Barszcz  Stara Tura   Jozef Bozik  Partizanske   Jan Ragan  Vranov nad Toplou

Mestá a župy dostali vysvedčenie transparentnosti. Toto sú víťazi a porazení

06.10.2022 18:09

„Priemerné hodnotenie sa posunulo na 63 percent, teda o šesť percentuálnych bodov, zlepšenie pritom nastalo v drvivej väčšine hodnotených indikátorov,“ uviedli zástupcovia TIS na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Heger, Fiala

Vojna a ekonomika. Ponúkne EÚ riešenie? A čo ak zlyhá?

06.10.2022 16:44

Veľké vízie budúcnosti, ale najmä realita súčasných výziev. Európska únia sa stretáva v Prahe, aby skúsila nájsť odpovede na zásadné otázky.

SR Bratislava súd Dušan D. tragédia návrh väzba BAX

Dědeček zbabelo ušiel zo súdu. Vodiča zo Zochovej budú stíhať na slobode

06.10.2022 16:32, aktualizované: 19:40

Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie. Prokurátor sa odvolal.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 931
Celková čítanosť: 2258445x
Priemerná čítanosť článkov: 2426x

Autor blogu

Kategórie