Založ si blog

Žeby začiatok konca Hong Kongu?

Nový zákon v HK vstúpil do platnosti len hodinu pred 23. výročím odovzdania historického obchodného mesta od kontroly britskej ríše – prísnym súborom bezpečnostných predpisov o Hongkongu, ktorý sa všeobecne považuje za pokus o obmedzenie slobody zhromažďovania sa a aj prejavu, najmä keď sa to týka zahŕňania kritiky Pekingu. 

Právni experti a aktivisti odsúdili zákon ako priamy útok na ich demokraciu! Podniky sú tiež nervózne. Kritici tvrdia, že erózia autonómie, ktorú Hong Kong používal od svojho právoplatného začlenenia sa do Čínskej ľudovej republiky v roku 1997, znamená začiatok konca jeho postavenia ako celého globálneho finančného centra. 

Podľa pôvodného rámca malo územie – podľa toho, čo sa často označuje ako model ‚jedna krajina, dva systémy‘ – zachovať svoje vlastné právne, politické a sociálne štruktúry až do roku 2047. Ale tento dátum sa rýchlo približuje. Hong Kong, znásilnený mesiacmi pro demokratických protestoch, teraz čelí Covidu-19 a ďalšiemu poškodeniu imidžu ako centra bohatstva. 

V prvom štvrťroku tohto roka došlo k poklesu hospodárstva o 8,9%: rekordne doteraz najhoršia recesia. Všetky hlavné úverové agentúry znížili rating mesta. Medzitým banky v regionálnom súperovi v Singapure, známe svojou politickou stabilitou a úverovými ratingmi AAA, zaznamenali vklady od nerezidentov už štvornásobne od minulého roka. 

Najväčším znepokojením však je vyhlásenie administratívy Trumpa, že začne rozdeľovať osobitnú obchodnú jurisdikciu Hongkongu a považovať toto územie za ďalšie čínske mesto. V obchode je takmer 40 miliárd dolárov. Čínska ale aj hongkonská vláda tvrdia, že obavy sú prehnané, a tak isto čínske technologické spoločnosti!

Tie sa obávajú zvýšenej kontroly a možného vyradenia z amerických burzov, a tiahnu smerom k hongkonskej burze cenných papierov pre svoje počiatočné verejné a sekundárne ponuky. To však naznačuje, že mesto bude aj naďalej priťahovať investície. V čase, keď Peking úplne sprísnil svoju kontrolu, však jeho mesto ako brány už nemusí byť magnetom, akým veľmi dlho býval!

 

Argument proti dodávkam zbraní do Kyjeva!

29.01.2023

Vjačeslav Volodin , (v ruštine), a predseda ruskej Štátnej dumy, vydal ale len nedávno vyhlásenie, ktoré sa dostalo na titulky v západných médiách a potom varoval, že pokračujúce dodávky západných zbraní kyjevskému režimu už určite budú viesť len ku katastrofe: ‚Dodávky útočných zbraní vojny kyjevskému režimu povedú ku ale absolútne globálnej [...]

Pranie špinavých peňazí na Ukrajine!

27.01.2023

S rastúcim počtom odvetví finančných služieb by si krajiny mali byť vedomé všetkých rizík spojených so skrývaním nelegálneho pôvodu peňazí. Na ceste k pridruženiu k Európskej únii je teda prioritou budúceho rozvoja ukrajinského finančného systému zabezpečiť jeho efektívne fungovanie. No pranie špinavých peňazí je vysoko deštruktívne, keďže sa vždy využíva [...]

Nemecko má v súčasnosti dve vlády!

26.01.2023

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock (Zelení) otvorene prejavila v prospech toho, aby Poľsko dalo Ukrajine tanky Leopard. ‚Keby sme boli požiadaní, nestáli by sme tomu v ceste‘, povedala A. Baerbock v nedeľu v rozhovore pre francúzsku televíznu stanicu LCI, ale aj s odkazom na takzvané kontroly konečného použitia. Zároveň zdôraznila, že zatiaľ [...]

F-4 (Phantom)

V Grécku sa zrútila stíhačka F-4, jeden z pilotov zahynul

30.01.2023 18:52

Stroje americkej výroby, ktoré sa označujú aj názvom Phantom, patria k najstarším v arzenáli gréckej armády.

Ukrajinskí dobrovoľníci na vojenskom výcviku v Británii. Navštívil ich Ben Wallace

Varovanie amerického generála: Briti už nemajú špičkovú armádu ako USA či Rusko

30.01.2023 18:45

Britská armáda už nenesie štatút prvotriednej armády ako tá americká, ruská alebo francúzska, varoval Bena Wallacea nemenovaný americký generál.

Lynne Tracyová

Rusi sa vyzúrili na novej americkej veľvyslankyni: Vaše tanky zabíjajú

30.01.2023 17:16

Reuters pripomenul, že protesty sú v Rusku zakázané, pokiaľ ich nepodporujú úrady.

Pistorius

Nemecký minister obrany odmietal trestať Rusov, stíhačky Zelenskému nepošle

30.01.2023 17:00

Bude mať Ukrajina osoh z nového nemeckého ministra obrany alebo sa zachová podobne váhavo ako jeho predchodkyňa vo funkcii?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,009
Celková čítanosť: 2508003x
Priemerná čítanosť článkov: 2486x

Autor blogu

Kategórie