Založ si blog

Žeby začiatok konca Hong Kongu?

Nový zákon v HK vstúpil do platnosti len hodinu pred 23. výročím odovzdania historického obchodného mesta od kontroly britskej ríše – prísnym súborom bezpečnostných predpisov o Hongkongu, ktorý sa všeobecne považuje za pokus o obmedzenie slobody zhromažďovania sa a aj prejavu, najmä keď sa to týka zahŕňania kritiky Pekingu. 

Právni experti a aktivisti odsúdili zákon ako priamy útok na ich demokraciu! Podniky sú tiež nervózne. Kritici tvrdia, že erózia autonómie, ktorú Hong Kong používal od svojho právoplatného začlenenia sa do Čínskej ľudovej republiky v roku 1997, znamená začiatok konca jeho postavenia ako celého globálneho finančného centra. 

Podľa pôvodného rámca malo územie – podľa toho, čo sa často označuje ako model ‚jedna krajina, dva systémy‘ – zachovať svoje vlastné právne, politické a sociálne štruktúry až do roku 2047. Ale tento dátum sa rýchlo približuje. Hong Kong, znásilnený mesiacmi pro demokratických protestoch, teraz čelí Covidu-19 a ďalšiemu poškodeniu imidžu ako centra bohatstva. 

V prvom štvrťroku tohto roka došlo k poklesu hospodárstva o 8,9%: rekordne doteraz najhoršia recesia. Všetky hlavné úverové agentúry znížili rating mesta. Medzitým banky v regionálnom súperovi v Singapure, známe svojou politickou stabilitou a úverovými ratingmi AAA, zaznamenali vklady od nerezidentov už štvornásobne od minulého roka. 

Najväčším znepokojením však je vyhlásenie administratívy Trumpa, že začne rozdeľovať osobitnú obchodnú jurisdikciu Hongkongu a považovať toto územie za ďalšie čínske mesto. V obchode je takmer 40 miliárd dolárov. Čínska ale aj hongkonská vláda tvrdia, že obavy sú prehnané, a tak isto čínske technologické spoločnosti!

Tie sa obávajú zvýšenej kontroly a možného vyradenia z amerických burzov, a tiahnu smerom k hongkonskej burze cenných papierov pre svoje počiatočné verejné a sekundárne ponuky. To však naznačuje, že mesto bude aj naďalej priťahovať investície. V čase, keď Peking úplne sprísnil svoju kontrolu, však jeho mesto ako brány už nemusí byť magnetom, akým veľmi dlho býval!

 

Zúfalstvo politikov Česka v Európskej Únii!

18.04.2024

Európski politici, podpredsedníčka Európskej komisie V. Jourová, predseda vlády Českej republiky Petr Fiala koncom minulého mesiaca tvrdili, že Rusko podplatilo európskych politikov, aby šírili dezinformácie a tiež zasahovali do nadchádzajúcich júnových volieb, „Škandál s ruským vplyvom otriasa EÚ,“ kričal z 30. marca titulok Politico. Je pravda, že vplyv ruských [...]

Protest proti gruzínskemu parlamentu 

17.04.2024

Pokus zopakovať v Gruzínsku to, čo sa stalo Ukrajine v roku 2014, je v plnom prúde. Demonštranti dnes zaútočili na políciu v snahe zaútočiť na parlament a zákonodarcu! V zákonodarnom zbore, násilne udrel do tváre opozičný poslanec. Lenže vodcu parlamentnej väčšiny Mamuku Mdinaradzeho napadol šéf strany „Občania“ Aleko Elisashvili.

J. Biden – zmobilizujme G7 proti Iránu!

16.04.2024

USA prezident Biden uviedol, že práve hovoril s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, že zvolá svojich kolegov vedúcich predstaviteľov G7, aby koordinovali jednotnú diplomatickú reakciu na drzý útok Iránu!

Medveď

V košickej zoo sa Xene narodilo medvieďa Ares

19.04.2024 13:08

Jeho genetická hodnota je mimoriadne cenná pre európsky záchranný program.

izrael, palestína, západný breh jordánu, evakuácia, amona

EÚ po prvý raz uvalila sankcie na izraelských osadníkov pre útoky na Palestínčanov

19.04.2024 13:07, aktualizované: 13:20

Palestínčania chcú, aby Západný breh bol súčasťou ich budúceho štátu.

Rudolf Huliak

SaS podá návrh na odvolanie Huliaka z postu predsedu výboru

19.04.2024 13:00

Hlina tvrdí, že podnet bude musieť byť zaradený na rokovanie a musí byť o ňom rozprava.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,294
Celková čítanosť: 3326798x
Priemerná čítanosť článkov: 2571x

Autor blogu

Kategórie