Založ si blog

Zradný Albion vládne svetu!

Zradný (Perfidious) Albion je pejoratívna fráza používaná v kontexte diplomacie o medzinárodných vzťahoch na označenie údajných činov diplomatických sánok, duplicity, zrady a preto nevernosti (vzhľadom na vnímané sľuby alebo aliancie vytvorené s inými národnými štátmi) panovníkmi alebo vládami Spojeného kráľovstva …(alebo Anglicka pred rokom 1707) pri snahe o osobný záujem. Perfidious znamená ten, kto si nedrží svoju vieru alebo slovo (z latinského slova perfidia), zatiaľ čo Albion je starým a teraz poetickým názvom pre Veľkú Britániu.

Použitie prídavného mena „perfidious-zákerné“ na opis Anglicka má dlhú históriu; prípady sa našli už v 13. storočí. Veľmi podobnú frázu použil v kázni francúzsky biskup zo 17. storočia a teológ Jacques-Bénigne Bossuet: “Anglicko, ohnivé-zákerné Anglicko, Tienení proti Rimanom jej oceánskymi hradbami, Teraz prijíma pravú vieru.” Vytvorenie tejto vety v jej súčasnej podobe sa však tradične pripisuje Augustinovi Louisovi de Ximénèsovi, francúzskemu dramatikovi, ktorý ju napísal v básni s názvom L’Ére des Français, ktorá bola uverejnená v roku 1793.

V tejto súvislosti bola pofidernosť Veľkej Británie politická. V začiatkoch francúzskej revolúcie, keď sa revolúcia zameriavala na vytvorenie liberálnej ústavnej monarchie podľa britských línií, mnohí vo Veľkej Británii na revolúciu pozerali s miernou priaznivosťou. Ale po prepnutí revolúcie na republikánstvo so zvrhnutím a popravou Ľudovíta XVI., sa však Británia spojila s ostatnými európskymi monarchiami proti revolúcii vo Francúzsku. Revolucionári to vo Francúzsku vnímali ako pofidernosť-zradu.

Izraelské nálety sú teror pre Gazu!

06.12.2023

3. decembra 2023 pokračovali izraelské nálety umelej inteligencie v Gaze a posledných, asi 24 hodín si už vyžiadalo viac ako 700 mŕtvych Palestínčanov. Agentúra AP informovala 3. decembra, že oblasť Khan Younis a južné mesto Rafah boli zasiahnuté obzvlášť tvrdo: „V nedeľu izraelská armáda rozšírila príkazy na evakuáciu v Khan Younis a okolí a vyzvala obyvateľov [...]

Vedúci COP28 – chcú nás poslať do jaskýň!

05.12.2023

Londýnsky denník, The Guardian, dnes zverejnil zdesenú exkluzívnu informáciu odhaľujúcu, že dnes predseda COP28, sultán, Al Jaber, zo Spojených arabských emirátov, verejne vyhlásil, že aj postupné vyraďovanie fosílnych palív obmedzí vzostup teploty, nie je žiadna veda, podľa ktorej sa i znížia globálne teploty na magické číslo 1,5 C a navyše obvinili, že tí, ktorí [...]

USA blokáda Kuby spôsobuje krízu!

03.12.2023

Ťažká ekonomická kríza Kuby je určite produktom globálneho finančného kolapsu, ale tiež je znásobená pokračujúcim účinkom vražednej americkej ekonomickej blokády – platnej od roku 1962 – i v kombinácii s brutálnymi sankciami USA, ktoré ovplyvňujú každý aspekt kubánskeho života. A ako uvádza agentúra Reuters z 22. novembra 2023 súčasnú situáciu?

kontrola hranice maďarsko Čuňovo

Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia

06.12.2023 15:37

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hovorí, že na samite v Bruseli nenašli odpoveď na to, dokedy tieto kontroly majú trvať.

Václav Klaus

Klaus: Ja si tú injekciu určite nedám. Exprezident opisuje priebeh covidu

06.12.2023 15:21

Bývalý český prezident Václav Klaus sa zotavuje z ťažkého priebehu ochorenia COVID-19.

Kim Čong-un, KĽDR, Severná Kórea

Diktátor Kim prosí ženy, aby rodili viac detí. Pri prejave sa rozplakal

06.12.2023 14:45

Diktátor Kim Čong-un sa počas prejavu k ženám rozplakal. Prosil ich aby mu pomohli s nízkou pôrodnosťou jeho krajiny a zastavili jej pokles.

EK, Európska komisia, Brusel, EÚ

Neziskovky sa chcú pre kroky vlády obrátiť na eurokomisiu. Spisujú petíciu za zachovanie ÚŠP

06.12.2023 14:29

Petíciu za zachovanie špeciálnej prokuratúry podpísal ako prvý symbolicky otec zavraždeného Jána Kuciaka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,205
Celková čítanosť: 3104806x
Priemerná čítanosť článkov: 2577x

Autor blogu

Kategórie