Založ si blog

Zradný Albion vládne svetu!

Zradný (Perfidious) Albion je pejoratívna fráza používaná v kontexte diplomacie o medzinárodných vzťahoch na označenie údajných činov diplomatických sánok, duplicity, zrady a preto nevernosti (vzhľadom na vnímané sľuby alebo aliancie vytvorené s inými národnými štátmi) panovníkmi alebo vládami Spojeného kráľovstva …(alebo Anglicka pred rokom 1707) pri snahe o osobný záujem. Perfidious znamená ten, kto si nedrží svoju vieru alebo slovo (z latinského slova perfidia), zatiaľ čo Albion je starým a teraz poetickým názvom pre Veľkú Britániu.

Použitie prídavného mena „perfidious-zákerné“ na opis Anglicka má dlhú históriu; prípady sa našli už v 13. storočí. Veľmi podobnú frázu použil v kázni francúzsky biskup zo 17. storočia a teológ Jacques-Bénigne Bossuet: “Anglicko, ohnivé-zákerné Anglicko, Tienení proti Rimanom jej oceánskymi hradbami, Teraz prijíma pravú vieru.” Vytvorenie tejto vety v jej súčasnej podobe sa však tradične pripisuje Augustinovi Louisovi de Ximénèsovi, francúzskemu dramatikovi, ktorý ju napísal v básni s názvom L’Ére des Français, ktorá bola uverejnená v roku 1793.

V tejto súvislosti bola pofidernosť Veľkej Británie politická. V začiatkoch francúzskej revolúcie, keď sa revolúcia zameriavala na vytvorenie liberálnej ústavnej monarchie podľa britských línií, mnohí vo Veľkej Británii na revolúciu pozerali s miernou priaznivosťou. Ale po prepnutí revolúcie na republikánstvo so zvrhnutím a popravou Ľudovíta XVI., sa však Británia spojila s ostatnými európskymi monarchiami proti revolúcii vo Francúzsku. Revolucionári to vo Francúzsku vnímali ako pofidernosť-zradu.

Argument proti dodávkam zbraní do Kyjeva!

29.01.2023

Vjačeslav Volodin , (v ruštine), a predseda ruskej Štátnej dumy, vydal ale len nedávno vyhlásenie, ktoré sa dostalo na titulky v západných médiách a potom varoval, že pokračujúce dodávky západných zbraní kyjevskému režimu už určite budú viesť len ku katastrofe: ‚Dodávky útočných zbraní vojny kyjevskému režimu povedú ku ale absolútne globálnej [...]

Pranie špinavých peňazí na Ukrajine!

27.01.2023

S rastúcim počtom odvetví finančných služieb by si krajiny mali byť vedomé všetkých rizík spojených so skrývaním nelegálneho pôvodu peňazí. Na ceste k pridruženiu k Európskej únii je teda prioritou budúceho rozvoja ukrajinského finančného systému zabezpečiť jeho efektívne fungovanie. No pranie špinavých peňazí je vysoko deštruktívne, keďže sa vždy využíva [...]

Nemecko má v súčasnosti dve vlády!

26.01.2023

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock (Zelení) otvorene prejavila v prospech toho, aby Poľsko dalo Ukrajine tanky Leopard. ‚Keby sme boli požiadaní, nestáli by sme tomu v ceste‘, povedala A. Baerbock v nedeľu v rozhovore pre francúzsku televíznu stanicu LCI, ale aj s odkazom na takzvané kontroly konečného použitia. Zároveň zdôraznila, že zatiaľ [...]

F-4 (Phantom)

V Grécku sa zrútila stíhačka F-4, jeden z pilotov zahynul

30.01.2023 18:52

Stroje americkej výroby, ktoré sa označujú aj názvom Phantom, patria k najstarším v arzenáli gréckej armády.

Ukrajinskí dobrovoľníci na vojenskom výcviku v Británii. Navštívil ich Ben Wallace

Varovanie amerického generála: Briti už nemajú špičkovú armádu ako USA či Rusko

30.01.2023 18:45

Britská armáda už nenesie štatút prvotriednej armády ako tá americká, ruská alebo francúzska, varoval Bena Wallacea nemenovaný americký generál.

Lynne Tracyová

Rusi sa vyzúrili na novej americkej veľvyslankyni: Vaše tanky zabíjajú

30.01.2023 17:16

Reuters pripomenul, že protesty sú v Rusku zakázané, pokiaľ ich nepodporujú úrady.

Pistorius

Nemecký minister obrany odmietal trestať Rusov, stíhačky Zelenskému nepošle

30.01.2023 17:00

Bude mať Ukrajina osoh z nového nemeckého ministra obrany alebo sa zachová podobne váhavo ako jeho predchodkyňa vo funkcii?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,009
Celková čítanosť: 2507872x
Priemerná čítanosť článkov: 2486x

Autor blogu

Kategórie