Založ si blog

Zradný Albion vládne svetu!

Zradný (Perfidious) Albion je pejoratívna fráza používaná v kontexte diplomacie o medzinárodných vzťahoch na označenie údajných činov diplomatických sánok, duplicity, zrady a preto nevernosti (vzhľadom na vnímané sľuby alebo aliancie vytvorené s inými národnými štátmi) panovníkmi alebo vládami Spojeného kráľovstva …(alebo Anglicka pred rokom 1707) pri snahe o osobný záujem. Perfidious znamená ten, kto si nedrží svoju vieru alebo slovo (z latinského slova perfidia), zatiaľ čo Albion je starým a teraz poetickým názvom pre Veľkú Britániu.

Použitie prídavného mena „perfidious-zákerné“ na opis Anglicka má dlhú históriu; prípady sa našli už v 13. storočí. Veľmi podobnú frázu použil v kázni francúzsky biskup zo 17. storočia a teológ Jacques-Bénigne Bossuet: “Anglicko, ohnivé-zákerné Anglicko, Tienení proti Rimanom jej oceánskymi hradbami, Teraz prijíma pravú vieru.” Vytvorenie tejto vety v jej súčasnej podobe sa však tradične pripisuje Augustinovi Louisovi de Ximénèsovi, francúzskemu dramatikovi, ktorý ju napísal v básni s názvom L’Ére des Français, ktorá bola uverejnená v roku 1793.

V tejto súvislosti bola pofidernosť Veľkej Británie politická. V začiatkoch francúzskej revolúcie, keď sa revolúcia zameriavala na vytvorenie liberálnej ústavnej monarchie podľa britských línií, mnohí vo Veľkej Británii na revolúciu pozerali s miernou priaznivosťou. Ale po prepnutí revolúcie na republikánstvo so zvrhnutím a popravou Ľudovíta XVI., sa však Británia spojila s ostatnými európskymi monarchiami proti revolúcii vo Francúzsku. Revolucionári to vo Francúzsku vnímali ako pofidernosť-zradu.

BoE robí väčšie diery aké sú v plynovode!

30.09.2022

Bank of England sa vracia ku QE, keďže trh s dlhopismi sa rozpadá! Uprostred dnes zúrivého zvyšovania sadzieb zo strany Federálneho Rezervného Systému, ohlásený rozpočet britskej vlády Lizzy Trussovej a ‚požičať si bilión’ libier z 22. septembra 2022, vytvorili dieru na globálnych dlhopisových trhoch väčšiu, ako diery, ktoré boli stvorené v obidvoch plynovodoch, [...]

Sabotáž ropovodu Nord Stream 1 & 2!

29.09.2022

Táto sabotáž, jasne zosnovaná neľútostným režimom Bidena: Nulandovou, J Bidenom, a zároveň senátorom Johnsonom, ktorí žiadali ‚skončiť ho natrvalo‘ akýmikoľvek možnými potrebnými prostriedkami! Deštrukcia ropovodu Nord Stream Jedna i Dva v Baltskom mori je jednou z najpoburujúcejších zločinov terorizmu a sabotáže v histórii nášho sveta! A teraz, keď bola [...]

Výnimočnosť USA je na božskej úrovni!

28.09.2022

Po páde Sovietskeho zväzu dosiahli snahy Washingtonu o globálnu nadvládu a výnimočnosť bezprecedentnú výšku, čo vyústilo do viacerých agresívnych vojen a vyžiadalo si životy ‚mnohých stoviek tisíc‘ ľudí na celom svete, uviedol Lavrov. “Po vyhlásení víťazstva v studenej vojne sa Washington povýšil takmer až do hodnosti božieho posla na zemi, a bez [...]

Nord Stream

Rusko nemá informácie, že západné tajné služby môžu za sabotáž Nord Streamu

01.10.2022 09:00

Rusi však tvrdia, že predtým sa tajné služby západných krajín zaoberali "výbuchmi plynovodov".

USA, zástava, vlajka, Spojené štáty

Nikaragua zakázala novému veľvyslancovi USA vstup do krajiny pre 'neúctivé' poznámky

01.10.2022 07:57, aktualizované: 09:28

Hugo Rodriguez "nebude za žiadnych okolností prijatý do našej Nikaraguy. Nech je to imperialistom jasné," uviedla nikaragujská viceprezidentka Rosario Murillová.

Florida, hurikán Ian

Hurikán Ian pustošil Floridu, zanechal po sebe desiatky mŕtvych

01.10.2022 07:05

Oficiálne počty obetí hurikánu Ian v USA rastú a zrejme to bude pokračovať, keď sa záchranári dostanú do najzasiahnutejších oblastí.

Rusko, Putin, Ukrajina, anexia, vojna

ONLINE: Tuhé boje o Lyman. Cesta Kyjeva do NATO nie je podľa USA na programe dňa

01.10.2022 06:00, aktualizované: 10:05

Volodymyr Zelenskyj žiada o urýchlené prijatie Ukrajiny do NATO, poradca amerického prezidenta to momentálne nevidí ako nevyhnutné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 927
Celková čítanosť: 2242145x
Priemerná čítanosť článkov: 2419x

Autor blogu

Kategórie