Včely – zdroj navádzacích systémov!

22. septembra 2017, pskakal2, podivuhodný veda

Obdivuhodnosť komplexného a komplikovaného vedeckého dizajnu živých stvorení na našej planéte Zem je v podstate nekonečná! A čo je viac, slúži vedcom ako inšpirácia pre ich technologické objavy!

Zoberme si len ako príklad pristávanie včely medonosnej na akomkoľvek objekte. Na bezpečné pristátie včely je potrebné, aby predtým znížila svoju rýchlosť skoro na nulu! Na to musí zistiť dva faktory! Prvý je rýchlosť akou letí a druhou je vzdialenosť od objektu. Podľa týchto faktorov potom znížuje svoju rýchlosť letu. Ale väčšina hmyzu nemôže použiť túto metódu, pretože ich oči zložené a tak nemôžu zaostrovať ani merať vzdialenosť od objektu! Zrak včely je odlišný od binokulárneho videnia ľudí! Včely použivajú fakt, že čím bližšie sú k objektu, tým väčší sa vidí. A tak vedci zistili, že znižovanie rýchlosti sa rovná zväčšovaniu objektu.

Aký pozoruhodný záver z tejto jedinečne obdivuhodnej skutočnosti v živote živých organizmov, a tomto prípade schopnosti pristávania včely medonosnej, na Zemi vedci dokázali vyvodiť? Jeden vedecký časopis uviedol: ´Jednoduchosť tohto spôsobu pristávania a široké možnosti jeho využitia z neho robí ideálne riešenie pre navádzacie systémy lietajúcich robotov´! A teraz otázka pre čitateľov: ´Môže byť spôsob pristávania včely výsledkom evolúcie alebo projektu´?